Little Big Planet 3 (PS4)

Gra Little Big Planet 3 (PS4) w polskiej wersji językowej

4.4 (1 głos) 5 0 1

od 39,80

Trzecia odsłona jednej z flagowych serii gier zręcznościowych przeznaczonych konsoli Sony, która z prostej platformówki wzbogaconej instynktownym edytorem ewoluowała w stronę prawdziwego kombajnu, pozwalającego na tworzenie własnych gier.

LittleBigPlanet 3 to kolejna część wyjątkowo popularnej i renomowanej platformowej serii wyprodukowanej przez studio Media Molecule, pozwalającej graczom na tworzenie własnych oraz minigier. Od czasu swych narodzin w 2008 roku, cykl LittleBigPlanet doczekał się kilku głównych odsłon i tytułów pobocznych, które pojawiły się na konsolach PlayStation 3, PSP, a także PS Vita. Za stworzenie LittleBigPlanet 3 odpowiada brytyjski zespół deweloperski Sumo Digital, który powstał w 2003 roku. Twórcy posiadają na swym koncie niemało gier konsolowych, w tym kilka portów znanych wysokobudżetowych produkcji, lecz poza współodpowiedzialnością za jedno z DLC dla LittleBigPlanet 2 nie mieli wcześniej styczności z tą marką lub jakimikolwiek platformówkami. Podobnie jak poprzednie części cyklu, LittleBigPlanet 3 posiada własną fabularną kampanię singleplayer, zabierającą nas w podróż do zupełnie nowego świata. Gracze przenoszą się na planetę Bunkum. Głównymi bohaterami historii są Sackboy, a także jego wierni przyjaciele, którzy poprzez pomyłkę uwalniają trzech konkretnych Tytanów, zagrażających spokojnej krainie. Wkrótce okazuje się jednak, iż prawdziwym antagonistą historii jest Newton, będący początkującym kreatorem chcącym zniszczyć świat wyobraźni.

Co prawda, LittleBigPlanet 3 jest z pozoru konwencjonalną platformówką 2.5D, ale dzięki edytorowi , a także możliwościom silnika produkcji, dzieło Sumo Digital jest czymś pokaźnie więcej. Łącząc się z internetem możemy ściągnąć dziesiątki tysięcy leveli przygotowanych poprzez entuzjastów na całym świecie. Niemało z nich jest grami w grach, posiadającymi własne zasady, a także model rozgrywki. Mogą być one jednocześnie prostą platformówką czy przygodówką jak i wariacją na temat gry wyścigowej czy RPG. LittleBigPlanet 3 jest kompatybilne ze wszystkimi tworzonymi do tej poziomami dla serii, zarówno w wersji na PlayStation 3 jak i konsolach przenośnych. Największą nowością w tytule jest wprowadzenie trzech nowych grywalnych postaci, przyjaciół Sackboya, którzy urozmaicają rozgrywkę. Każdy z nich dysponuje specyficznymi umiejętnościami i możliwościami. Przypominający niepokaźnego ptaka Swoop umie znakomicie latać. Czteronożny OddSock góruje nad pozostałymi bohaterami możliwością prędkiego biegania, a także skakania po ścianach, natomiast Toggle potrafi dowolnie zmniejszać i zwiększać swój rozmiar. Twórcy przygotowali dodatkowo szereg nowych power-upów i narzędzi, które możemy używać w trakcie przygody. W sumie jest ich ponad 70. Dodatkowo w edytorze możemy swobodnie modyfikować ich atrybuty. Zmiany dotknęły również samą strukturę stopni. Poprzednio levele mogły składać się z maksymalnie trzech warstw, w LittleBigPlanet 3 jest dostępnych ich aż 16. Tradycyjnie pomiędzy poszczególnymi planami przemieszczamy się luźno przy pomocy jednego ruchu gałką analogową. Teraz wykorzystamy do tego także różnego rodzaju rampy, trampoliny, portale czy szyny. Rozwiązanie to sprawiło, iż przygotowane przez graczy lokacje nabrały głębi i uzupełniającej błyskotliwości. Poprawione zostały w dodatku narzędzia edycji i tworzenia poziomów, które są jedną z największych atrakcji serii. Standardowo tytuł umożliwia wspólną zabawę maksymalnie czterem osobom, jednocześnie w trybie kampanii jak i na pojedynczych mapach. Razem bawić możemy się też przy jednym telewizorze. Oprawa graficzna nie uległa znaczącym zmianom. Wersja gry na konsoli PlayStation 4 oferuje jednak wyższej jakości tekstury oraz trójwymiarowe modele aniżeli na PlayStation 3, wspierając przy tym w pełni obraz w rozdzielczości Full HD (1080p). Warto dodać, iż produkcja pozwala nam wykorzystać zawartość zakupionych wcześniej zestawów DLC, a także kostiumów dla Sackboya.